WIADOMOŚCI O JACHTACH ŻAGLOWYCH
Jachtami nazywa się jednostki pływające, służące wyłącznie do celów sportowych i turystycznych. Zwyczajowo małe jachty żaglowe określa się mianem łodzi żaglowej lub jolki. Ze względu na dużą liczbę spotykanych dzisiaj jachtów można pogrupować je według kilku podstawowych kryteriów, którymi są m.in. główne źródło napędu (jacht motorowy, motorowo-żaglowy, żaglowo-motorowy, żaglowy), rodzaj stateczności poprzecznej (jacht mieczowy, balastowy, balastowo-mieczowy), rejon żeglugi i przeznaczenie (jacht regatowy, turystyczno-regatowy, turystyczny, przeznaczony do szkolenia).
Ważnym zagadnieniem jest także pojęcie niezatapialności jachtu. Jachtem niezatapialnym na śródlądowych drogach wodnych jest zgodnie z przepisami jacht, który po całkowitym zalaniu wodą jest zdolny do utrzymania takiej liczby osób, jaka podana jest w dowodzie rejestracyjnym, bez pogrążenia całego kadłuba w wodzie. Dla jachtów morskich spełnienie warunku niezatapialności następuje wtedy, gdy po zalaniu wodą całego wnętrza jacht wyposażony w normalne zapasy, z załogą na pokładzie oraz dodatkowym ciężarem nie mniejszym niż 1,2kN, zachowuje zdolność unoszenia się na powierzchni wody.
Najważniejszym materiałem służącym do budowy jachtów było drewno: machoń, teak, dąb, modrzew, świerk i sosna. Obecnie najczęściej stosowane są laminaty oparte na żywicach poliestrowych i epoksydowych zbrojonych włóknem szklanym. Materiał ten jest względnie bardzo wytrzymały na obciążenia, ma dużą odporność na działanie wody, jest prosty w obróbce i łatwy w konserwacji. Do budowy średnich i dużych jachtów czasem używa się stali, która, mimo że jest bardzo wytrzymała mechanicznie i wytrzymuje duże obciążenie jest podatna na korozję.