Jacht

Jacht

czwartek, 31 października 2013

Kadłub jachtu żaglowego i jego wyposażenie

Podstawową częścią konstrukcyjną jest kadłub. Spoglądając na jacht w kierunku przedniej jego części, po prawej znajduje się prawa burta, po lewej stronie lewa burta. Przednią część kadłuba nazywamy dziobem, tylną część rufą, a przestrzeń między nimi - śródokręciem. Wodoszczelne pokrycie kadłuba to pokład.

Ważniejsze pojęcia:
kokpit - wgłębienie w pokładzie przeznaczone dla sternika prowadzącego jacht lub sternika z załogą
półpokład - pokład, który biegnie wzdłuż nadbudówki lub kokpitu
zejściówki i luki - służą do komunikacji pomiędzy pokładem a wnętrzem kadłuba. Nazwy luków są uzależnione od miejsca ich usytuowania. Wyróżniamy: forluk (na dziobie) i achterluk (na rufie). Włazy zamykanych drzwiczek lub zasuwanych klap to suwklapa.

Części jachtu



środa, 30 października 2013

Teraz może coś z teorii żeglarstwa...

WIADOMOŚCI O JACHTACH ŻAGLOWYCH

Jachtami nazywa się jednostki pływające, służące wyłącznie do celów sportowych i turystycznych. Zwyczajowo małe jachty żaglowe określa się mianem łodzi żaglowej lub jolki. Ze względu na dużą liczbę spotykanych dzisiaj jachtów można pogrupować je według kilku podstawowych kryteriów, którymi są m.in. główne źródło napędu (jacht motorowy, motorowo-żaglowy, żaglowo-motorowy, żaglowy), rodzaj stateczności poprzecznej (jacht mieczowy, balastowy, balastowo-mieczowy), rejon żeglugi i przeznaczenie (jacht regatowy, turystyczno-regatowy, turystyczny, przeznaczony do szkolenia).

Ważnym zagadnieniem jest także pojęcie niezatapialności jachtu. Jachtem niezatapialnym na śródlądowych drogach wodnych jest zgodnie z przepisami jacht, który po całkowitym zalaniu wodą jest zdolny do utrzymania  takiej liczby osób, jaka podana jest w dowodzie rejestracyjnym, bez pogrążenia całego kadłuba w wodzie. Dla jachtów morskich spełnienie warunku niezatapialności następuje wtedy, gdy po zalaniu wodą całego wnętrza jacht wyposażony w normalne zapasy, z załogą na pokładzie oraz dodatkowym ciężarem nie mniejszym niż 1,2kN, zachowuje zdolność unoszenia się na powierzchni wody.

Najważniejszym materiałem służącym do budowy jachtów było drewno: machoń, teak, dąb, modrzew, świerk i sosna. Obecnie najczęściej stosowane są laminaty oparte na żywicach poliestrowych i epoksydowych zbrojonych włóknem szklanym. Materiał ten jest względnie bardzo wytrzymały na obciążenia, ma dużą odporność na działanie wody, jest prosty w obróbce i łatwy w konserwacji. Do budowy średnich i dużych jachtów czasem używa się stali, która, mimo że jest bardzo wytrzymała mechanicznie i wytrzymuje duże obciążenie jest podatna na korozję.


wtorek, 29 października 2013

O-ho, ho! Przechyły i przechyły!

Pływając po naszym pięknym morzu Bałtyckim możemy dostrzec rzeczywistość pod rożnym kątem, a wszystko przez te przechyły ;p
A jak już jesteśmy przy przechyłach to posłuchajcie szanty: 
I kilka zdjęć z morza :)








poniedziałek, 28 października 2013

Stopnie żeglarskie

W żeglarstwie można zdobywać kolejne stopnie żeglarskie. Kursy szkoleniowe mogą prowadzić wszyscy. Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanych instruktorów. Egzaminy po zakończeniu kursu prowadzą komisje wskazane przez Okręgowy Związek Żeglarski lub inną jednostkę wyznaczoną przez Polski Związek Żeglarski.

STOPNIE ŻEGLARSKIE

1) żeglarz jachtowy

    wymagania:

  • ukończone 14 lat, 
  • zdanie egzaminu z wymaganych umiejętności i wiedzy.

    uprawnienia:

  • prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń;
  • prowadzenie jachtów do 12m długości po morskich wodach wewnętrznych (na pozostałych wodach 2 mile od brzegu w ciągu dnia).

2) Jachtowy Sternik Morski

    wymagania:
  • ukończone 18 lat
  • zdany egzamin

    uprawnienia:
  • prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez żadnych ograniczeń;
  • prowadzenie jachtów do 18m kadłuba po wodach morskich.

3) Kapitan Jachtowy 

    wymagania: 

  • posiadanie patentu Jachtowego Sternika Morskiego;
  • staż morski - 1200h żeglugi w min. 6 rejsach (400h samodzielnego prowadzenia jachtu o długości powyżej 7,5m kadłuba, 100h żeglugi na wodach pływowych z zawinięciem do przynajmniej 2 portów, co najmniej 1 rejs powyżej 100h na jachcie o długości powyżej 20m)

      uprawnienia:

  • prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń;
  • prowadzenie jachtów żaglowych po wodach morskich bez ograniczeń.

Powyższy zakres uprawnień dotyczy osób, które mają patenty od roku 2013 lub które będą się o nie w najbliższym czasie starać. Osoby posiadające "stary patent" (czyli wydany  do 2012r.) powinnny wystąpić do PPŻ o wystawienie nowego patentu.
          

niedziela, 27 października 2013

sobota, 26 października 2013

Zanim wyruszysz w rejs...

Zanim wyruszymy na swój pierwszy wymarzony rejs powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat. Po pierwsze, zawsze musimy mierzyć siły na zamiary. Bez żadnej wiedzy nie powinniśmy decydować się na samotny rejs lub pływanie z kimś niedoświadczonym. Woda jest wielkim żywiołem, chwila nieuwagi może kosztować nas życie. Zanim wyruszysz na morze, zapoznaj się z mniej wymagającymi akwenami, polecam Pojezierze Mazurskie  i jego urokliwe jeziora, które są idealne do nauki żeglarstwa. Po drugie, jeżeli naprawdę chcesz zacząć uprawiać tę dyscyplinę sportową, zapisz się na kurs, zrób patent żeglarski i przekonaj się, czy to na pewno cię interesuje.

piątek, 25 października 2013

Witajcie na moim blogu!

Ten blog będzie prowadzony przez dwa tygodnie na potrzebę lekcji informatyki.
Mam nadzieję, że mój blog okaże się ciekawy oraz zachęci wszystkich
do spróbowania i złapania wiatru w żagle :)

Informacje do bloga będę czerpała z książki pt. "Żeglarz i sternik jachtowy" Andrzeja Kolaszewskiego i Piotra Świdwińskiego, wyd. almapress; 
niektóre zdjęcia będą czerpane z grafiki Google.